PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR? PSİKOTEKNİK BELGESİ TESTLERİ NELERİ KAPSAMAKTADIR?

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR? PSİKOTEKNİK BELGESİ TESTLERİ NELERİ KAPSAMAKTADIR?

Psikoteknik Belgesi artık e-devletinizde…  Araç sürücülerinin çeşitli sebep ve nedenlerle alması gereken psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel psikoteknik merkezleri tarafından verilmektedir. Trafik kurallarına uymamak ve alkollü araç kullanırken ehliyeti trafikten men edilen sürücüler psikoteknik belgesi almak zorundadırlar.

Ticari araç sürücüleri mesleklerini icra ettikleri süre boyunca 5 yılda bir psikoteknik belgelerini yenilemek zorundadırlar.  Süresi bitince yenilenmeyen psikoteknik belgesi geçersiz sayılır.

PSİKOTEKNİK BELGESİ E- DEVLETTEN NASIL ALINIR?

Psikoteknik Belgesi edevletten nasıl alınır? Sorusunun cevabını aşağıda sizin için hazırladığımız videoyu seyrederek alabilirsiniz. Edevlet sayesinde yanınızda belge taşımak zorunda değilsiniz. Psikoteknik merkezindeki 1 saatlik testinizin bitiminde psikiyatrı muayenesine gitmeniz gerekmektedir. Söz konusu muayeneler bitince bütün işlemleriniz bitmiştir. 5 yıl süre boyunca trafikte ve uygulamalarda psikoteknik belgeniz yetkililerin gbt sorgulamasında gözükecektir. Sizlerin psikoteknik belgesi ibraz etmeniz gereken durumlarda ise e-devlet şifreniz ile mevcut raporunuzun çıktısını almanız yeterli olacaktır. Psikoteknik Belgesi E-devletten kendi şifreniz ile çıkarılabilir.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NEDİR?

Sağlık bakanlığına bağlı özel psikoteknik merkezleri tarafından testleri ve muayenesi yapılır. Simulatör cihazında 1 saatlik test ile alınır. Süresi 1 saatin altında olan testler geçersizdir. Sürücüye testi uygulayan yetkili sağlık bakanlığınca atanmış psikolog olması zorunludur. Test başlangıcı ve bitişi psiüoteknik merkezince kamera kaydına alınıp 5 yıl saklanmak zorundadır.

1)SÜREKLİ DİKKAT TESTİ:

Yukarıda gördüğünüz trafik işaretinin aynısını aşağıdaki şekillerden bulup işaretlemeniz gerekmektedir. Her zaman soldan sağa doğru ilerleyeceksiniz,geriye dönüp seçtiğiniz işareti değiştiremiyorsunuz.İki buçuk dakika süreniz var.

2)MUHAKEME TESTİ:

Bu testte yukarıdaki şekil bir değişikliğe uğrayacak ve sağ taraftaki şekil olacaktır. Bu değişikliğin ne olduğunu bulacaksınız siz de aynı değişikliği ortadaki şekle göre uygulayıp şıklardan işaretleyeceksiniz.

3)KOORDİNASYON TESTİ:

Bu testte karşıdaki kırmızı aracı kullanacaksınız. Gaz yok, fren yok sadece direksiyonla aracı kullanacaksınız. Sol şeride ve yol dışına çıkmamanız gerekiyor. Ortadaki beyaz çizgi ve sağ taraftaki kırmızıçizgiye aracı değdirmeden, sağ şeritten yolu ortalayarak kullanacaksınız. Siz sağ tarafta giderken çıkmaz yollar gelecek. Çıkmaz yollara girmeden devam edeceksiniz.

4)HIZ VE MESAFE TAHMİN TESTİ:

Köşeden gelen kırmızı üçgen belli bir yere kadar gelecek daha sonra kaybolacak. Kaybolduktan sonra siz onu hiç kaybolmamış, hala çarpı işaretine doğru gidiyormuş gibi gözünüzde canlandıracaksınız. Çarpı işaretine değdiği zamanı tahmin edip direksiyondaki sol düğmeye basıp çekeceksiniz. Üçgenin hızına dikkat edelim.

5)ÇARPIŞMA TAHMİN TESTİ:

Köşelerden iki tane turuncu top gelecek. Bu toplar ekranın bir yerinde kaybolacak. Siz hiç kaybolmamış, hala devam ediyormuş gibi gözünüzde canlandıracaksınız. Bu toplar devam ettiğinde ekranın bir yerinde çarpışacaklar. Çarpıştıkları yeri tahmin edip kalemle oraya dokunmanız gerekmektedir. Dokunduğunuz zaman da çok önemli. Toplar size göre ne zaman çarpışıyorlarsa o zaman ekrana dokunmanız gerekiyor. Hem yer hem de zaman önemli.

6)TRAFİĞE İLİŞKİN GÖRÜŞ TESTİ:

Bu testte gerçek trafikte çekilmiş video görüntüleri gelecek. Bu görüntülerde araçlar hata yapıyor. Hata yapan araç gördüğünüzde direksiyondaki sol düğmeye basılı tutun araç hatasını düzeltince çekin. Bisiklet ve yayaların yaptığı hataları dikkate almayın.Siz sadece araç hatalarını bulacaksınız.

7)SEÇİCİ DİKKAT TESTİ:

Yukarıda 3 tane trafik işareti var. Sol tarafta 3 tane trafik işareti var. Yukarıdakilerden 1 tanesiyle sol taraftaki işaretlerin bir tanesi her zaman aynı olacak. Aynı olan işaretlerin kesişim yerlerini kalemle işaretleyin.

8)TEPKİ HIZI TESTİ:

Ekrana yeşil yuvarlak ve yeşil kareler gelecek. Yeşil yuvarlak ekranın sağ tarafına geldiğinde direksiyondaki sağ düğmeye, sol tarafa geldiğinde sol düğmeye basıp çekmeniz gerekiyor. Yeşil kare ekranın sağ tarafına geldiğinde sağ pedal, sol tarafa geldiğinde sol pedala basıp çekeceksiniz. Kırmızı işaretler geldiğinde hiçbir şey yapmadan beklemeniz gerekiyor. Siz sadece yeşillerde basacaksınız.

9)GÖRSEL ALGI-BELLEK TESTİ:

Ekrana trafikte çekilen resimler gelecek. Bu resimler çok kısa ekranda kalıp kaybolacak. Daha sonra sol  taraftaki gibi maddeler gelecek. Resimlerde neler olduğunu bulup işaretlemeniz gerekmektedir. Resimlere dikkatli bakın.

10)ÇEVRESEL GÖRÜŞ 2 TESTİ

Ekranda renkli yuvarlaklar var. Bu yuvarlakların içleri çukur olacak. Hangi renk çukur olursa o renkteki üçgene kalemle dokunacaksınız. Siz ekranda onar lı yaparken kapılardan ok işaretleri geçecek. Ok işareti sağ kapıdan gelirse sağ pedala, sol kapıdan gelirse sol pedala basıp çekmeniz lazım. Bu testte aynı anda iki iş yapacaksınız.

11)GÖRSEL SÜREKLİLİK TESTİ

Direksiyondaki iki düğmeye aynı anda basılı tutacaksınız. Karşınıza bu ipler gelecek. Ok işaretinin olduğu ipi gözünüzle takip edeceksiniz. Daha sonra parmaklarınızı çekip takip ettiğiniz ip hangi numaraya gidiyorsa kalemle onu işaretleyeceksiniz.

12)KİŞİLİK TESTİ

Mavi ile yazılan yazıları tek tek okuyup karşılarında size uygun olan seçeneği bulup işaretleyiniz.